TV-matcher 2017/18

Nedan listas de matcher som har sänts och kommer att sändas på TV4/TV12/Sportkanalen/C More och cmore.se säsongen 2017/18. Listan uppdateras löpande.

Söndag 10 september 12.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, dam (Finnkampen, Jalas Arena, Falun)

Söndag 10 september 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, herr (Finnkampen, Jalas Arena, Falun)

Fredag 15 september 18.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-KAIS Mora (SSL dam, IKSU Sportcenter, Umeå)

Söndag 24 september 18.00 (TV12/cmore.se)
Sirius-Falun (SSL herr, IFU Arena, Uppsala)

Lördag 30 september 19.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Pixbo Wallenstam-IKSU (SSL dam, Wallenstamhallen, Göteborg)

Lördag 7 oktober 08.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-TPS, damsemifinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Lördag 7 oktober 17.30 (TV4 Sport/cmore.se)
Falun-SPV, herrsemifinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Söndag 8 oktober 10.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-Classic, damfinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Söndag 8 oktober 13.15 (TV4 Sport/cmore.se)
Falun-Classic, herrfinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Lördag 14 oktober 18.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Växjö-Mullsjö (SSL herr, Ljungby Arena, Ljungby)

Söndag 15 oktober 19.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Karlstad-Endre (SSL dam, Colorama Arena, Karlstad)

Lördag 21 oktober 18.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Malmö-KAIS Mora (SSL dam, Baltiska hallen, Malmö)

Fredag 3 november 18.45 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Schweiz, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Lördag 4 november 13.45 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Tjeckien, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Söndag 5 november 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Lördag 18 november 15.50 (TV4 Sport/cmore.se)
Örebro-Linköping (SSL herr, Örebro)

Söndag 19 november 17.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Storvreta-Mullsjö (SSL herr, IFU Arena, Uppsala)

Lördag 25 november 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Helsingborg-Örebro (SSL herr, Helsingborg Arena, Helsingborg)

Söndag 26 november 17.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Mullsjö-Falun (SSL herr, Nyhemshallen, Mullsjö)

Tisdag 28 november 19.10 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Jönköping-Mullsjö (SSL herr, Jönköpings Idrottshus, Jönköping)

Fredag 1 december 14.55 (TV12/cmore.se)
Tyskland – Sverige (VM, O. Nepelu Arena, Bratislava)

Söndag 3 december 18.00 (TV12/cmore.se)
Sverige – Polen (VM, Hant Arena, Bratislava) 

Måndag 4 december 15.30 (TV12/cmore.se)
Sverige – Schweiz (VM, Hant Arena, Bratislava)

Tisdag 5 december 19.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Linköping-Jönköping (SSL herr, Linköping Sporthall, Linköping)

Onsdag 6 december 16.10 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Lettland (VM-kvartsfinal, O Nepelu Arena, Bratislava)

Fredag 8 december 20.00 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Tjeckien (VM-semifinal, O Nepelu Arena, Bratislava)

Lördag 9 december 17.05 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Finland (VM-final, O Nepelu Arena, Bratislava)

Söndag 10 december 17.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Pixbo Wallenstam-Växjö (SSL herr, Wallenstamhallen, Mölnlycke)

Söndag 17 december 17.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
IKSU-Rönnby (SSL dam, Umeå Energi Arena, Umeå)

Tisdag 2 januari 19.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Växjö-Jönköping (SSL herr, Fortnox Arena, Växjö)

Söndag 7 januari 12.45 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Sirius-Täby (SSL dam, IFU Arena, Uppsala)

Söndag 14 januari 16.30 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
IKSU-Täby (SSL dam, IKSU Sportcenter, Umeå)

Tisdag 16 januari 19.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Höllviken-Linköping (SSL herr, Halörhallen, Höllviken)

Söndag 21 januari 17.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Täby-KAIS Mora (SSL dam, Tibblehallen, Täby)

Lördag 27 januari 13.30 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Pixbo Wallenstam-Täby (SSL dam, Wallenstamhallen, Göteborg)

Söndag 28 januari 13.30 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Jönköping-Sirius (SSL dam, Jönköpings Idrottshus, Jönköping)

Tisdag 13 februari 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Mullsjö-Dalen (SSL herr, Nyhemshallen, Mullsjö)

Torsdag 22 februari 19.00 (Sportkanalen/cmore.se)
Västerås Rönnby-Sirius (SSL dam, Bombardier arena, Västerås)

Onsdag 28 februari 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Falun-Pixbo Wallenstam (SSL herr, Jalas Arena, Falun)

Lördag 3 mars 15.30 (Sportkanalen/cmore.se)
KAIS Mora-Endre (SSL dam, Unihoc Arena, Mora)

Tisdag 6 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Mullsjö-Storvreta (SSL herr, Nyhemshallen, Mullsjö)

Lördag 10 mars 17.40 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Falun-Linköping (SSL herr, Jalas Arena, Falun)

Torsdag 15 mars 18.40 (TV12/cmore.se/SSLPlay.se)
Linköping-Växjö (SM-kvartsfinal 1 herr, Linköpings sporthall, Linköping)

Lördag 17 mars 15.40 (Sportkanalen/cmore.se)
Dalen-Malmö (SSL dam, Umeå Energi Arena, Umeå)

Lördag 17 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Dalen-Falun (SM-kvartsfinal 2 herr, Umeå Energi Arena, Umeå)

Tisdag 20 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Pixbo Wallenstam-Mullsjö (SM-kvartsfinal 3 herr, Lisbergshallen, Göteborg)

Torsdag 22 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
KAIS Mora-Sirius (SM-kvartsfinal 1 dam, Unihoc Arena, Mora)

Måndag 26 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Pixbo Wallenstam-Västerås Rönnby (SM-kvartsfinal 3 dam, Wallenstamhallen, Mölnlycke)

Tisdag 27 mars 19.00 (Sportkanalen/cmore.se)
KAIS Mora-Sirius (SM-kvartsfinal 3 dam, Unihoc Arena, Mora)

Tisdag 3 april 19.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Storvreta-Mullsjö (SM-semifinal 1 herr, IFU Arena, Uppsala)

Fredag 6 april 18.30 (Sportkanalen/cmore.se)
IKSU-Pixbo Wallenstam (SM-semifinal 1 dam, Umeå Energi arena, Umeå)

Lördag 7 april 13.00 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPlay.se)
Storvreta-Mullsjö (SM-semifinal 3 herr, IFU Arena, Uppsala)

Tisdag 10 april 19.00 (Sportkanalen/cmore.se)
KAIS Mora-Täby (SM-semifinal 3 dam, Unihoc arena, Mora)

Fredag 13 april 18.30 (Sportkanalen/cmore.se)
Täby-KAIS Mora (SM-semifinal 4 dam, Tibblehallen, Täby)

Lördag 14 april 16.10 (Sportkanalen/cmore.se/SSLPLay.se)
Mullsjö-Storvreta (SM-semifinal 6 herr, Nyhemshallen, Mullsjö)

Söndag 15 april 18.30 (Sportkanalen/cmore.se)
KAIS Mora-Täby (SM-semifinal 5 dam, Unihoc Arena, Mora)

Lördag 21 april 12.15 (TV4)
SM-final dam (Ericsson Globe, Stockholm)

Lördag 21 april 15.15 (Sportkanalen)
SM-final herr (Ericsson Globe, Stockholm)


<div id="sj-widget"></div>

<script type="text/javascript" src="https://www.sj.se/microsite-widget/microsite-widget.min.js"></script>

<script type="text/javascript">

    (function(root) {

        var SJ = root.SJ;

        var configuration = {

            micrositeId: "79227fe7-927e-4da0-8bf3-225d396adfec",

            language: "sv"

        };

        SJ.widget.init(configuration);

    }(this));

</script>