Förbundsdomarcoacher 14/15

I SIBF:s domarorganisation är en central del i vår kvalitetssäkring våra coacher som jobbar som observatörer. Dessa personer utgörs inte sällan av fd domare som efter karriären som domare valt att stanna kvar i organisationen och med sina kvaliteter hjälper domarna att utvecklas. Detta görs genom att coacherna åker ut på matcher och observerar domarna på sina uppdrag. På ett år görs c:a 300 observationer och för detta har SIBF en stab på 25 personer. Inte sällan rekryterar också SIBF från distrikten, dvs ett distrikts observatör avancerar från distriktsobservatör till förbundscoach.

Vid nomineringar eller allmänna förfrågningar om hur man tar steget att bli förbundsobservatör, kontakta verksamhetsansvarige, Mats Öster.

Efter varje säsong samlas coacherna till ett möte där man samlar in säsongens information från observationer och därefter lägger man grunden till kommande års rankingar. Det är också här man tar beslut om vilka eventuella nya domare som skall ta steget från distriktsdomare till förbundsdomare och/eller om någon domare får ta steget ner till distriktsnivå.

Nedan följer en lista på de personer som under säsongen 2013-2014 är klassificerade som förbundscoacher:

 

Alla bilder är tagna av Per Wiklund: www.perwiklund.se

 

 


Jonas Ahlehjelm,
Umeå
Telefon: 0706-32 45 44
E-post: jonas@vibf.org

 


Lennart Bresky
, Stockholm
Telefon: 0703-40 48 17
E-post: lennart.bresky@marathon.se

 


Roland Carlsson
, Vallentuna
Telefon: 0706-68 45 29
E-post: rolle_carlsson@hotmail.com

 


Nihada Cenanovic, Hägersten
Telefon: 0722-11 75 95
E-post: nihada.cenanovic@vattenfall.com

 


Patrik Gottfridsson,
Karlstad
Telefon: 0705-43 71 26
E-post: patrgott@gmail.com

 


Marcus Grimborg
, Falun
Telefon: 0706-66 27 47
E-post: marcus.grimborg@telia.com

 


Jörgen Grundström
, Bergeforsen
Telefon: 0725-01 00 02
E-post: bassar.grundstrom@gmail.com

 


Daniel Holm
, Solna
Telefon: 0735-29 32 34
E-post: daniel.holm@innebandy.se

 


Björn Ingolf
, Saxemara
Telefon: 0709-31 99 88
E-post: b-ingolf@spray.se

 


Mikael Jaldeby
, Roknäs
Telefon: 0706-39 18 13
E-post: mikael@jaldeby.se

 


Daniel Johansson,
Norrköping
Telefon: 0708-10 47 93
Email: djkonsult@hotmail.com

 


Ola Johansson,
Varberg
Telefon: 0730-89 86 96
Email: ola.johansson@sqc.se

 


Jan Kristoffersson,
Upplands Väsby
Telefon: 0708-36 50 36
Email: janne.kristoffersson@edu.knivsta.se

 


Klas Leidö,
Örebro
Telefon: 0709-30 68 41
Email: klasleido@gmail.com

 

 


David Lundberg
, Obbola
Telefon: 0706-36 29 22
E-post: david@vibf.org

 

 


Göran Norberg,
Bonässund
Telefon: 0706-67 30 31
Email: goran-norberg@hotmail.com

  


Magnus Pettersson,
Slite
Telefon: 0707-33 44 94
Email: usd445@hotmail.com

 


Dan Runberg,
Växjö
Telefon: 0704-21 87 69
Email: dan.runberg@tele2.se

 


Reine Sjödin,
Tyresö
Telefon: 0704-07 64 43
Email: reine.sjodin@gmail.com

 


Raimon Strömberg,
Karlstad
Telefon: 0705-13 28 18
E-post: raimonstrmberg@gmail.com

 


Mikael Wikberg,
Göteborg
Telefon: 0707-88 92 00
Email: mikael.wikberg@frontside.se

 


Metin Yildirim,
Södertälje
Telefon: 0735-95 96 66
Email: metin_8@hotmail.com

 


Mats Öster,
Umeå
Telefon: 0703-74 00 04
E-post: mats.oster@naisvefa.se

 

Alla bilder är tagna av Per Wiklund: www.perwiklund.se.

 

Handhavande tjänsteman: Jonas Ahlehjelm


<div id="sj-widget"></div>

<script type="text/javascript" src="https://www.sj.se/microsite-widget/microsite-widget.min.js"></script>

<script type="text/javascript">

    (function(root) {

        var SJ = root.SJ;

        var configuration = {

            micrositeId: "79227fe7-927e-4da0-8bf3-225d396adfec",

            language: "sv"

        };

        SJ.widget.init(configuration);

    }(this));

</script>